Minden megismerés alapja az örömteli mozgás
Csecsemők mozgásvizsgálata és fejlesztése
Mozgásvizsgálat 15.000 Ft
Kontoroll, mozgásfejlesztés 10.000 Ft / óra
„Tanítasz? Kíváncsiságot kelts, és ne leckét adj fel!”
Vörösváry László
Ha a várandósság, szülés alatt bármilyen komplikáció lépett fel, ha a védőnő, gyermekorvos, vagy te magad úgy érzed, babád mozgásfejlődése nem a korának megfelelő ütemben zajlik, vagy ha egyszerűen szeretnél megnyugodni, hogy minden a legnagyobb rendben, fordulj hozzám bizalommal. Lejjebb részletesen olvashatsz arról, miért fontos a korai szűrés.
Foglakozásokat Budapesten és Gyöngyösön tartok.
Elsősorban a csecsemők és a fiatal babák mozgásának vizsgálatával, és fejlesztésével foglalkozom.
Van néhány kacifántos gyermeket nevelő család, akikkel közösen ténykedünk a gyermekük boldogsága érdekében.
Amikor konduktorként dolgozom, leginkább az foglalkoztat, hogyan van a család. Hogyan tudná a gyermek környezete az ő fejlődését leginkább szolgálni?
Hiszek abban, hogy minden gyereknek szüksége van olyan élettérre, ahol a környezet maximálisan támogatja az ideális életkori fejlődését. Gyermekkorban legfontosabb a szabad játék, a szülői jelenlét, mert csak ebben a környezetben lesz igazán hatékony a fejlesztés és a fejlődés. Ennek érdekében a szülőket segítem abban, hogy megismerjék a mozgásfejlődés egymásra épülő szakaszait, értő figyelemmel tudják követni gyermekük fejlődését.
Célom, hogy játékos formában segítsük a gyereket abban, hogy az egyes nagymozgásokat helyesen tanulja meg. A mozgáselemek olyanok, mint az építőkockák, belőlük minden felépíthető. Az első életévben megtanult mozgásminták kombinációi adják a teljes felnőtt mozgásrepertoárunkat. A hibásan kialakult, vagy elmaradt elemek a felnőtt életben mozgásszervi problémákat és fájdalmakat okozhatnak. A felemás, egy oldalas mozgások a test egyik felén edzik az izmokat, így hosszútávon megmarad a féloldalasság, ami gerinc és ízületi problémákhoz vezethet.
A központi idegrendszer sérülése miatt sérülhet a mozgások szervezése. Legfontosabb célom ebben az esetben is a minél nagyobb fokú önállóság és az izmok, ízületek védelme a hosszú távú jó életminőség érdekében.
Fejlesztő módszerek, amikkel dolgozom:
A mozgásfejlődés egymásra épülő apró elemek sorozata. Olyan, mint egy torony építése: ha az egyik fakocka kicsit is ferde, az egész építmény inogni fog. Gyakran alakul ki a méhen belül a féloldalas tartás, amitől a baba az egyik oldalra szívesebben tartja a fejét, szívesebben használja azt a kezét, arra inkább fordul, és ezzel elindul egy egyoldalas izomerősítés. A túl laza, vagy túl feszes izomzat lassíthatja, akadályozhatja az mozgáselemek helyes megjelenését.
Az időben észlelt eltérések nagyon jól korrigálhatók.
- koraszülés esetén,
- ikerbabák esetén,
- szülési nehézségek esetén,
- oxigén hiánnyal, agyvérzéssel született gyermekek esetében,
- ortopédiai problémák esetén (ferde nyak, dongaláb, csípőprobléma, aszimmetria),
- megkésett mozgásfejlődésű babák esetében,
- izomtónus eloszlási zavar (feszes vagy laza izomzat) esetén,
- szoptatási nehézségek esetén.
A babátoknak magabiztos, kiegyensúlyozott szülőpárra van szüksége. A vizsgálatnak akkor is van értelme, ha a babával minden rendben van, de ti bizonytalanok vagytok. A támogatás, megerősítés segít abban, hogy a család mindennapjai stresszmentesek legyenek.
- ha a baba tartása aszimmetrikus,
- ha „kifli” tartásban van,
- befelé vagy kifelé forduló lábfej esetén,
- ferde nyaktartás esetén,
- feszes izomzat - nehezen öltöztethető, feszítő, feszengő babánál,
- laza izomzat – „rongybaba szerű” izomtónus esetén,
- hason fekve „repülőző” baba esetében (izomtónus probléma állhat a háttérben),
- ha nem szeret hasalni a baba,
- megkésett mozgásfejlődés, kimaradt, nem szabályos nagy mozgások (fordulás, gurulás, hason körbefordulás, kúszás, mászás, felállás, járás) esetén,
- ha csak az egyik oldali végtagokat használja a baba (a kezesség majd csak az óvódás kor körül alakul ki).
Csordás Anett, a
elnöke az ötletgazdája annak, hogy a sérült, fogyatékkal élő elnevezés helyett egy sokkal találóbb, a „kacifántos” szóval fejezzük ki azt, amikor egy gyermeknek eltérőek az igényei. Az elnevezés fokozatosan terjedt el a „sérült” gyermeket nevelő családok körében. A kacifántosok ugyanis sérült, fogyatékkal élő gyermekek. A sérült, a fogyatékos azt sugallja, hogy ezek a gyerekek valaminél, valakinél kevesebbek, hibásak. Ezek a gyermekek viszont épp úgy kerek egészek, ahogy vannak, a maguk valójában teljesek. Nem kell őket megjavítani, nem kell a „normába” szorítani őket. A kacifántos megnevezés sokkal találóbb, valóban lehet bonyolultabb az élet velük, sokszor komplikáltabbak a mindennapok. Igen, néha megjelenésükben szembeötlők, feltűnők. Azonban nagyon is szerethetők.Mozgásfejlesztőként azt tartom szem előtt, hogy ezek a gyermekek a lehető legönállóbbak lehessenek. Nem célom minden áron belenyomni senkit egy olyan mozgásba, amit a teste csak túlerőltetve tud kivitelezni, mert az gondolom, ebben az esetben az ízületek, izmok sérülhetnek. Mindig hosszútávban igyekszem gondolkozni. Többet ér számomra egy önálló mászás, mint egy eszközökkel és segítőkkel kísért járatás. Fontosnak tartom, hogy a mozgások úgy épüljenek egymásra, ahogy erre az izomzat és az idegrendszer készen van. Konduktorként az a dolgom, hogy a legkisebb segítségadás mellett, apró lépésekben önindította, belső szándékból jöjjön létre a helyes mozgás.